Prehranska dopolnila lahko podaljšajo mladost

Ljudje bi radi živeli kar se da dolgo. In radi bi bili srečni in zdravi. Iz omenjenega razloga se veliko znanstvenih raziskav osredotoča na to področje. Tako so raziskali osnovne dejavnike staranja in odkrili, kako lahko delujemo na njih in s tem upočasnimo staranje. V osrednjih medijih je zelo malo prostora posvečenega telomeram, ki pa so po mnenju mnogih ključ do ohranjanja zdravja in mladosti.

Kaj so telomere?
Telomere se nahajajo na koncih DNK kromosomov kot ponavljajoči se predeli. Vsakič, ko se celica deli, se tudi telomere krajšajo. Čez čas tako telomer zmanjka in se celica ne more več deliti in pomladiti. To posledično izpostavlja telo slabemu celičnemu zdravju in prispeva k tveganju za razvoj bolezni.

»Hayflickova limita«
Leonard Hayflick je leta 1962 zasnoval pomembno teorijo o telomerah. Ugotovil  je t.i. »Hayflickovo limito«, ki predstavlja potencialno maksimalno življenjsko dobo za ljudi – 120 let. V tolikšnem času je namreč celic, ki se ne morejo deliti, že veliko in zaradi tega ugašajo življenjsko pomembne funkcije v telesu. Le 50 let kasneje po objavi te ugotovitve, pa so znanstveniki na področju genetike prišli do novih spoznanj, kako bi lahko »Hayflickovo limito« podaljšali.

Kratkei telomere so povezani tudi s pojavom srčnih bolezni, diabetesa, s povečanjem obsega pasu in z zmanjšanjem količine hrustanca. Zaradi kratkih telomer geni slabo opravljajo svoje funkcije, kar s seboj potegne še vrsto drugih problemov in komplikacij, npr. vnetja, oksidativni stres, poslabšanje imunosti in staranje celic.

Medtem ko kvaliteta telomer ni povezana z njihovo dolžino. Na primer, bolniki z Alzheimerjevo boleznijo nimajo nujno kratkih telomer, vendar imajo njihove telomere določene okvare.

Različne vrste stresa pomenijo za telomere nevarno stanje, saj se dodatno skrajšujejo in tako hitreje pride do procesa staranja. Slabo zdravstveno stanje, povezano s starostjo, je obenem povezano tudi s kratkimi telomerami.

Telomere se lahko hitro poškodujejo in se morajo nujno sproti popravljati. Obenem pa se ne morejo popravljati s sredstvi drugega DNK. To posledično privede do nabiranja  oziroma ti. akumulacije delno poškodovanih in slabo delujočih telomer.

Da bi zavarovali naše telomere, je najbolj pomembno, da se ne izpostavljamo stresnim situacijam. Za dodatno pomoč pa velja tudi vnos vitamina E in folne kisline. S to kombinacijo bi lahko ohranjali njihovo kvaliteto in tako premaknili »Hayflickovo limito« dlje.

Druga rešitev pa je podaljšanje dolžine telomer in obenem ohranitev njihove kvalitete, t.i. »vrtenje biološke ure nazaj«. Postopek je sledeč: izboljšati aktivnost telomerskih encimov, ki sami zgradijo dodatno dolžino telomere, in obenem zaščititi daljše telomere, da se njihova kvaliteta ne zgubi.
 

Osnovna hranila za vaše telomere
Veliko genskih sistemov se zasnuje že v maternici v prvih tednih življenja ter se kasneje dokončno izoblikuje v prvih letih otroštva. Na njih vplivajo različni faktorji, še posebej prehrana.

Prehrana je epigenetski faktor, ki določa, kako dobro vaši geni izvršujejo svoje funkcije. Tudi dolžina telomer se regulira epigenetsko, kar pomeni, da je odvisna od vnosa hranil v telo, od kvalitete prehrane.

Matere z uživanjem primerne in zdrave hrane omogočajo svojim otrokom optimalni razvoj kvalitetnih in dolgih telomer. Medtem ko slabo prehranjene matere izpostavljajo svoje otroke slabim možnostim za razvoj telomer, kar kasneje vodi do večjih tveganj za srčne bolezni.
Za zdravo delovanje telomere potrebujejo tudi dovolj dihanja. Dihanje je kemični proces, pri katerem se metilna skupina CH3 priključi genskemu delu telomere in ga telomera uporablja za gorivo. Da lahko ta stik normalno funkcionira, telo gorivo pridobiva iz vitamina B6, B12, vitamina E in folne kisline.
Najboljše gorivo za telomere so kvalitetni vitamini ter mlečne beljakovine, še posebej beljakovine, bogate z žveplom. Te najdemo v jajcih, domačem siru in mleku, rdečem mesu, perutnini, stročnicah, semenih in oreščkih.

Tudi vaši možgani potrebujejo večjo zalogo metilne skupine CH3 za vzdrževanje normalnega delovanja in za ohranjanje dobrega razpoloženja. Potrebno je zagotoviti vsaj minimalno količino metilne skupine CH3 v telesu. Priporočeno je povečati vnos B-vitaminov: s pomočjo multivitaminskih prehranskih dodatkov ali z uživanjem B-kompleksa. Obenem pa poskrbeti za potreben vnos žvepla, holina in trimetilglicina.
Kronični stres in depresija so tipični pokazatelji za primanjkljaj CH3. V takih primerih so telomere podhranjene in se nagibajo k procesu staranja. To je le eden od vzrokov, zakaj se v stresnih situacijah tako hitro staramo.

Ko opazite povečanje energije in dobre volje, ste lahko prepričani, da ste pravilno poskrbeli za vašo minimalno dnevno količino CH3 v telesu. Ne le, da ste izboljšali delovanje vaših možganov, obenem ste poskrbeli tudi za prehrano vaših telomer.
V situacijah, ko ste izpostavljeni večjim obremenitvam in stresu, morate še posebej poskrbeti za zadostni vnos temeljnih hranil, ki jih vaše telo potrebuje, tako živci, možgani, kakor tudi vaše telomere.

Kadar pa se počutite zdravi in ste večino časa v dobrem razpoloženju, ste lahko prepričani, da imate dovolj vitaminov B in beljakovin v vašem telesu, ki pokrijejo potrebe vaših telomer.

Pri ohranjanju zdravja vaših telomer igrajo zelo pomembno vlogo tudi minerali in antioksidanti. V prispevku »Telomere: Z minerali in antioksidanti do daljše mladosti« obravnavamo pomen in nalogo mineralov ter antioksidantov pri vplivu na telomere in ohranjanju mladosti.

Komentiraj / oceni

Ocenite članek
SE ŽELIŠ NAROČITI NA E-NOVICE ?

NAROČI SE