Vodič skozi olja

Vodič skozi olja

Olja – vodič po najbolj priljubljenih oljih
Katero olje je najboljše? Katero znižuje holesterol? S katerim oljem lahko pečem in s katerim ne? So olje slaba ali dobra za naše zdravje? Takšna in podobna vprašanja se porajajo marsikomu, ko pogovor nanese na olja. Če k temu dodamo še veliko različnih olj, med najbolj znane npr. prištevamo olivno, bučno, orehovo, šentjaževo, konopljino, sezamovo, kokosovo in avokadovo olje, je zmeda popolna. Toda mnogi med nami že vemo, da so ne glede na vrsto olja, bolj zdrava tista, ki so hladno stiskana. Toda bodimo pozorni tudi na to, da oljem v proizvodnji niso dodali različne kemijske sestavine. Prepričajmo se, da je olje, ki ga kupimo nerafinirano. Poglejmo si torej, kaj je pomembno pri postopku pridobivanja olja in lastnosti ter dobrobiti posameznih olj.

Pridobivanje olja

Za pripravo olj se naberejo zelišča, semena, oberejo se sadeži in oreščki, nato pa se obdelajo v zato posebej pripravljenih mehanskih stiskalnicah. Med stiskanjem se lahko pojavi toplota, zato se s počasnim stiskanjem regulira, da temperatura ne bi preveč narasla in se tako ohrani kvalitetne lastnosti zelišč, semen, oreščkov in sadežev v obliki olja. Glede na proces nadaljnje predelave olj ločimo rafinirana (prečiščena) in nerafinirana (neprečiščena) olja.
Rafinirana olja so že v procesu pridobivanja izpostavljena visokim temperaturam in raznim kemikalijam, ki podaljšujejo njihov rok uporabnosti in primesem, ki izboljšujejo okus olja. Medtem ko za nerafinirana olja velja najboljša kvaliteta, ki se spozna že po embalaži ter po značilnem okusu olja. Temna steklenica namreč ščiti olje pred vplivom svetlobe, ki lahko spremeni kvaliteto olja. Pri tako kvalitetnih oljih je potrebno paziti tudi na način shranjevanja doma in na rok uporabnosti. Zaradi antioksidantov, ki so se ohranili v kvalitetnih oljih, postanejo olja po odprtju prej žarka kot predelana rafinirana olja.
Na napisih se pojavlja še izraz »hladno stiskano olje«, kar pomeni, da se v procesu stiskanja ni uporabila zunanja toplota. V kolikor gre za rafinirano olje, je kljub oznaki »hladno stiskano« še vedno možno, da je bilo olje izpostavljeno raznim kemikalijam. Pomembno je, da za zdravilne namene izbirate med kvalitetnimi olji, saj s tem največ prispevate k vašemu zdravju.
 
Uporaba olja
 
Pri uporabi olja za kuhanje ali pečenje je potrebno vedeti, da visoke temperature poškodujejo hranila v njih in se tudi kemijsko spremenijo. Za tiste, ki uživajo v okusu olj iz semen in oreščkov, jih je priporočljivo primešati k hrani šele na koncu kuhanja. Medtem ko je večina olj zelo občutljivih, veljajo sončnično, olivno, kokosovo in avokadovo olje za bolj odporne na toploto. Vendar jih je priporočljivo uporabljati v malih količinah.
 
Da bi lahko uživali v polni vrednosti hranil v oljih, jih je najbolje dodati k jedem brez segrevanja, hladna – kakor obstajajo v naravni obliki. Odlično se podajo k siru, kruhu, na solatah ter so zaradi različnih barv tudi priljubljeni za okraševanje raznih jedi, kot so juhe in predjedi.
 

OLJA

Olivno olje
Olivno olje ima značilno zeleno barvo. Vsebuje 85 % nenasičenih maščob in je bogato z Omega-9 maščobnimi kislinami ter fito-hranili. Zaradi teh značilnosti ima številne koristne učinke na telo: zmanjšuje tveganje za srčno-žilne bolezni, krepi imunski sistem, uravnava prebavo in delovanje žolčnika. Zaradi priljubljenosti uporabe olivnega olja v kuhinji, so se na policah pojavila tudi rafinirana olivna olja in razne mešanice. Za izkoristek vseh pomembnih hranil v olivnem olju, je zato potrebno poiskati čisto, nerafinirano olje, ki je shranjeno v temni steklenici ter ga uporabljati hladnega. Pregreto olje namreč spremeni svoje kemijske lastnosti.
 
Bučno olje
 
Bučno olje je bolj gosto kot večina drugih olj in je temno zelene barve. Bogato je z železom, cinkom, magnezijem in kalijem, ki prispevajo k boljšemu imunskemu sistemu, zdravi krvi, normalnemu delovanju živčevja in možganov ter so pomembni gradniki telesa. Dandanes je v industrijskih obratih k bučnemu olju velikokrat primešano sončnično olje ali druga sredstva za redčenje, zato velja prebrati sestavine na embalaži.
 
Orehovo olje
 
Orehovo olje ima značilno rjavo barvo in ima visoke vrednosti maščobnih kislin omega-3, omega-6 in omega-9, zaradi česar ima značilno protivnetno delovanje. Kvalitetno nerafinirano olje ima številne pozitivne učinke na telo: izboljšuje kvaliteto krvi, uravnava hormonsko ravnovesje, izboljšuje kvaliteto kože. Vsebuje pa tudi selen, magnezij, cink, kalcij in železo, ki so potrebna hranila za celo telo. Priporočeno ga je kupiti v manjših količinah, ker lahko po odprtju hitro postane žarek. Med olja pridobljena iz oreščkov prištevamo tudi mandljevo, lešnikovo olje ter olje makadamije, ki so prav tako zelo priljubljena za negovanje kože.

Šentjanževo olje
 
Šentjanževo olje ima značilno temno rumeno in rjavkasto barvo ter velja za enega najbolj pogosto uporabljenih domačih olj za negovanje kože. Pomaga pri celjenju ran, zdravljenju opeklin, odrgnin ter pri hemoroidih. Prav tako pa deluje protivnetno in antibakterijsko. Šentjanževo olje je velikokrat dodano tudi kot sestavina raznim kremam in losjonom na zaščito kože.
 
Konopljino olje
 
Konopljino olje ima rjavkasto barvo in se pridobiva iz konopljinih semen. Ima ugodno razmerje med maščobnimi kislinami, zato pozitivno vpliva na srčno-žilne bolezni. Pomaga pa tudi pri blaženju napetosti v mišicah. Ima namreč razmerje 3:1 med omega-3 in omega-6 maščobnimi kislinami, kadar je pridobljeno na ekološki način in shranjeno na hladnem v temni steklenici. Ima značilni grenak okus, kar je lahko za nekatere moteče, zato ga je za začetek priporočljivo kupiti v manjših količinah: 100 ml ali 250 ml.

Sezamovo olje
 
Sezamovo olje se je uporabljajo kot eno izmed prvih olj na področju Azije, Mezopotamije in na današnjem bližnjem vzhodu. Še dandanes ga uporabljajo v Indiji, na Japonskem in Kitajskem ter v arabskih državah. Med drugim velja za učinkovito alternativno zdravilo za zdravo kožo in podkožje ter je obenem priljubljeno masažno olje. Vsebuje 15 % nasičenih, 40 % omega-6 nenasičenih in 45 % enkrat-nenasičenih maščobnih kislin. Sezamova semena so bogata z vitaminom E in vitaminom K, ki se pri kvalitetnem pridobivanju ohranijo tudi v olju. V industriji se ga uporablja kot sestavino številnim kozmetičnim izdelkom, v milih, barvah in lubrikantih.
 
Kokosovo olje
 
Kokosovo olje ima značilen vonj po kokosu, kar vpliva na telo pomirjujoče in velja zato za eno od priljubljenih masažnih olj. Je izredno priporočljivo za negovanje kože, nohtov in lasišča. Uporabljate ga pa lahko tudi za pripravo hladnih in toplih jedi. Po drugi strani pa je kokosovo olje znano kot nasičena maščoba, zato se veliko ljudi le redko odloči za nakup. Znano je, da nasičene maščobe povzročijo zamašenje žil in razna tveganja za srčno-žilne bolezni, kot je dvig slabega holesterola. Vendar je potrebno omeniti, da je v kokosovem olju nasičena maščoba v drugačni kemični obliki. Telo ga veliko lažje predela in pretvori v energijo, zato se ne kopiči v žilah. Še vedno pa je priporočljivo, da uživanje nasičenih maščob omejite na 10-15 % na dan.
 
Avokadovo olje
 
Avokadovo olje velja za dober izvor kalija in vitamina E, ki sta potrebna za uravnavanje krvnega pritiska in za preprečevanje srčno-žilnih bolezni. Olje sestavlja 65 % enkrat-nenasičene maščobe in je zelo bogato z beta-sitosterolom, ki znižuje raven slabega holesterola. Zaradi vsebnosti luteina ščiti oči pred pojavom sive mrene. V kolikor se odločate za nakup avokadovega olja, velja omeniti, da le nerafinirano ekstra deviško olje vsebuje zgoraj podane pomembne sestavine. Medtem ko rafinirana olja zaradi raznih toplotnih obdelav in dodanih kemikalij izgubijo na kvaliteti. 

ZAKLJUČEK
 
Na podlagi zgoraj omenjenega, bi lahko dejali, da so olja zdrava in celo nujno potrebna za naše telo. Vendar le, če jih uživamo v nepredelani obliki. Ne le tovarniško. Če z njimi doma »cvremo« jih ravno tako »termično obdelamo«, kar spremeni njihovo kemijsko sestavo. Kot taka so olja odličen, bogat dodatek k naši prehrani. Seveda pa moramo paziti pri zaužiti količini, kakor povsod, tudi tukaj ne gre pretiravati.

Komentiraj / oceni

Ocenite članek
SE ŽELIŠ NAROČITI NA E-NOVICE ?

NAROČI SE